Відвід прокурора, слідчого, дізнавача.

Коли необхідно подавати заяву про відвід прокурора, слідчого чи дізнавача? Підстави для заміни:

Підстави для відводу, тобто причини, через які слідчий, дізнавач чи прокурор не мають права брати участь у конкретному кримінальному провадженні, визначені ст. 77 КПК України.

Згідно зазначеної статті заміна слідчого, дізнавача чи прокурора в кримінальному провадженні має бути здійснена якщо:

1) якщо він є заявником, потерпілим, цивільним позивачем, цивільним відповідачем, членом сім’ї або близьким родичем сторони, заявника, потерпілого, цивільного позивача або цивільного відповідача;

2) якщо він брав участь у цьому ж провадженні як слідчий суддя, суддя, захисник або представник, свідок, експерт, спеціаліст, представник персоналу органу пробації, перекладач;

3) якщо він особисто, його близькі родичі чи члени його сім’ї заінтересовані в результатах кримінального провадження або існують інші обставини, які викликають обґрунтовані сумніви в його неупередженості.

Попередня участь прокурора у цьому ж кримінальному провадженні в суді першої, апеляційної і касаційної інстанцій, як прокурора не є підставою для його відводу (ч. 2 ст. 77 КПК України).

Пункт 3 вказаної статті сформульовано достатньо абстрактно, оскільки прямо передбачити всі випадки, які можуть позбавити посадову особу об’єктивності, неможливо. Такий загальний характер цієї підстави для відводу дозволяє використовувати його за наявності будь-яких обставин, які можуть свідчити, що слідчий, дізнавач чи прокурор якимось чином заінтересовані у певному результаті розслідування і не зможуть його здійснювати об’єктивно. Наприклад, якщо підозрюваний та слідчий до початку розслідування були знайомі і між ними мав місце конфлікт; якщо прокурор є давнім приятелем потерпілого, якщо слідчий неодноразово приймав рішення про закриття провадження, яке скасовувалося слідчим суддею тощо.

Як і куди подати заяву про відвід? Процедура заміни слідчого.

Відвід слідчого, дізнавача чи прокурора здійснюється шляхом подання заяви про відвід.

Якщо відвід необхідно заявити слідчому, дізнавачу чи прокурору під час досудового розслідування відповідна заява подається в письмовій формі до слідчого судді місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування (наприклад, якщо кримінальне провадження здійснюється слідчим Солом’янського управління поліції Головного управління Національної поліції України в м. Києві, то заява про відвід подається до Солом’янського районного суду м. Києва й адресується слідчому судді).

Якщо ж відвід заявляється в судовому засіданні (прокурору) – відвід може бути заявлений як письмово, так і усно.

Щодо часу заявлення відводу, необхідно звернути увагу на те, що під час досудового розслідування заява має бути подана одразу після встановлення відповідних підстав, а заява про відвід під час судового провадження – подається до початку судового розгляду, тобто до моменту, коли після підготовчого провадження в суді розпочнеться розгляд справи по суті (після цього заявлення відводу можливе лише тоді, коли підстава для відводу стала відома вже після початку судового розгляду).

Порядок вирішення питання про відвід визначено ст. 81 КПК України та передбачає наступні процедури.

Під час досудового розслідування:

  • якщо відвід заявлено слідчому, дізнавачу чи прокурору – його розглядає слідчий суддя;
  • якщо відвід заявлено слідчому судді – його розглядає інший суддя цього ж суду.

Під час судового провадження (тобто після завершення досудового розслідування та направлення матеріалів на розгляд суду по суті):

  • якщо відвід заявлено прокурору в суді, – його розглядає суддя або суд, які розглядають справу по суті;
  • якщо відвід заявлено судді, який розглядає справу одноособово, – його розглядає інший суддя цього ж суду;
  • якщо відвід заявлено одному, кільком або всім суддям, які розглядають справу колегіально, – його розглядає цей же склад суду.

Під час розгляду заяви про відвід особа, якій його заявлено, має право надати свої пояснення. За результатами розгляду слідчий суддя чи суд ухвалюють вмотивовану ухвалу.

Можливість повторного чи багаторазового заявлення відводу прямо не обмежена законом. Разом з тим, слід враховувати, що якщо повторно заявлений відвід має ознаки зловживання правом з метою затягування кримінального провадження, відповідна заява може бути залишена без розгляду. Тому у разі необхідності заявлення повторного відводу бажано навести нові аргументи або вказати на нові відомості, які свідчать про необхідність заміни слідчого, прокурора чи судді.

Наслідки задоволення заяви про відвід.

Як свідчить практика, заяви про відвід частіше залишаються без задоволення. Разом з тим, якщо подана заява про відвід визнана обґрунтованою та задоволена слідчим суддею чи судом, здійснюється заміна особи, яка була відведена.

Зокрема, якщо задоволена:

  1. заява про відвід слідчого – керівником органу досудового розслідування невідкладно призначається інший слідчий.
  2. заява про відвід дізнавача – керівником органу дізнання невідкладно призначається інший дізнавач.
  3. заява про відвід прокурора – керівником органу прокуратури невідкладно призначається інший прокурор.

Write a Reply or Comment