Виконання судового рішення у разі задоволення цивільного позову у кримінальному провадженні

У разі постановлення обвинувального вироку суду та задоволення цивільного позову потерпіла сторона звертається до виконавця з виконавчим листом про примусове виконання судового рішення. Надалі процедура примусового стягнення здійснюється у звичайному порядку.

Так, після набрання обвинувальним вироком суду законної сили потрібно звернутись до суду з заявою про видачу виконавчого листа про стягнення грошових коштів на відшкодування матеріальної та/або моральної шкоди, завданої злочином.

Після отримання виконавчого листа потерпіла сторона, стягувач, керуючись Законом України “Про виконавче провадження” звертається до державної виконавчої служби за місцем реєстрації засудженого.

У ч. 2 ст. 118 КВК України визначено, що засуджені до позбавлення волі, які мають заборгованість за виконавчими документами, зобов’язані працювати в місцях і на роботах, які визначаються адміністрацією колонії, до погашення такої заборгованості.

Інструкція про умови праці та заробітну плату засуджених до обмеження волі або позбавлення волі, затверджена Наказом Міністерства юстиції від 07.03.2013 р. № 396/5 визначає, що:

Засуджені до позбавлення волі мають право працювати. Праця здійснюється на добровільній основі на підставі договору цивільно-правового характеру або трудового договору, який укладається між засудженим та фізичною особою – підприємцем або юридичною особою, для яких засудженими здійснюється виконання робіт чи надання послуг.

Такі договори погоджуються адміністрацією колонії та повинні містити порядок їх виконання. Адміністрація зобов’язана створювати умови для праці засуджених за договорами цивільно-правового характеру та трудовими договорами.

Засуджені до позбавлення волі, які мають заборгованість за виконавчими документами, зобов’язані працювати в місцях і на роботах, які визначаються адміністрацією колонії, до погашення такої заборгованості. (абз. 1-3 п. 3.1. розділу ІІІ).

Відповідно до п. 3.6. розділу ІІІ Інструкції засудженим до позбавлення волі, які працюють, зараховується незалежно від усіх відрахувань не менш як п’ятдесят відсотків нарахованого їм місячного заробітку. Засудженим, які мають заборгованість за виконавчими документами, незалежно від відрахувань належить виплачувати не менш як двадцять п’ять відсотків загальної суми заробітку.

Разом з цим, виконавчий лист може бути передано і приватному виконавцю.

У ст. 5 Закону України «Про виконавче провадження» зазначено перелік рішень, які не вправі виконувати приватні виконавці. Стягнення заборгованості у випадку задоволення цивільного позову в кримінальному провадженні до вказаного переліку не входить.

Тобто, потрібно отримати виконавчий лист та звернутись до виконавчої служби за місцем проживання засудженого або до приватного виконавця, після чого виконавець накладає стягнення на заробітну плату та інші доходи за місцем відбування покарання та може накладати арешт, стягувати та реалізовувати майно засудженого за загальними правилами, з метою погашення заборгованості за обвинувальним вироком суду.

Write a Reply or Comment